ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΛΑ ΚΟΚΚΙΝΑ & ΜΠΛΕ. ΕΓΚΥΡΗ, ΜΑΧΗΤΙΚΗ, ΚΥΑΝΕΡΥΘΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 122 ΧΡΟΝΙΑ ΓΡΑΦΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙ!

Κυριακή 9 Ιανουαρίου 2011

«Περίπατος» με σούπερ Βούγιανιτς

Εύκολο απόγευμα είχε ο Πανιώνιος στη Νέα Σμύρνη όπου επικράτησε του Ηρακλή με 94-76, στο πλαίσιο της ενδέκατης αγωνιστικής της Α1, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Μίλος Βούγιανιτς. Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο τα βρήκαν σκούρα οι «κυανέρυθροι», με τους παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη να έχουν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του. Ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι φορτσάρισαν και στην ουσία στην τρίτη περίοδο «κλείδωσαν» το παιχνίδι υπέρ τους αφού έφτασαν στο +22 (72-50).

Καλοί στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς, αλλά όχι τόσο ώστε να «γκρεμίσουν» ό,τι είχαν «χτίσει» οι Νεοσμυρνιώτες. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας και οι παίκτες του έσπασαν με αυτή τη νίκη το «κακό» σερί που είχαν, με τέσσερις ήττες στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές.

Βούγιανιτς και Μπάρλος οι κορυφαίοι των νικητών, Μπόουλντιν και Πετρόβιτς ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους.

Το ματς

Με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ ξεκίνησε το παιχνίδι στο κλειστό της Νέας Σμύρνης. Ο Ηρακλής πήρε μικρό προβάδισμα στη συνέχεια, το οποίο και διατήρησε στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου εκμεταλλευόμενος την αστοχία του Πανιωνίου. Ωστόσο περίπου ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των 10’ ο Μπάρλος με εύστοχο σουτ από τα 6,75 έφερε τους «κυανέρυθρους» μπροστά με 25-22.Ο Τσιάρας αύξησε τη διαφορά στο +4 (27-22), αλλά οι δύο εύστοχες βολές του Ηλιάδη για τον «Γηραιό» διαμόρφωσαν το 27-24.

Με ανταλλαγή… τριπόντων ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος. Τσιάρας, Πέτροβιτς και ξανά Τσιάρας. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +6 (33-27) και ανέβηκαν ψυχολογικά. Κέρδισαν περισσότερα ριμπάουντ και σε συνδυασμό με τα κακά ποσοστά των παικτών του Γιώργου Καλαφατάκη έτρεξαν δύο συνεχόμενα σερί, ένα 8-0 ( από 30-27 σε 38-27) και ένα 9-0 (από 38-29 σε 47-29). Μάλιστα το λέι απ του Βούγιανιτς που έκανε το 47-29, έδωσε στον Πανιώνιο τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (+18). Μείωσε ο Ηρακλής με Εϊτουταβίτσιους και Πέτροβιτς, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με σκορ 47-33.

Με τον Βούγιανιτς να οδηγεί τον Πανιώνιο συνεχίστηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα επί της ουσίας «κλείδωσαν» το παιχνίδι το οποίο κυμαινόταν στους 20 πόντους υπέρ τους. Τρεις φορές μάλιστα άγγιξαν το +22 (59-37, 62-40, 64-42). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μπόουλντιν σε 68-52, ωστόσο το τρίποντο του Μπατή στο τέλος του δεκαλέπτου ξαναέφερε τους Νεοσμυρνιώτες στο +20 (72-52).

Καλύτερος εμφανίστηκε στα τελευταία δέκα λεπτά ο Ηρακλής όχι τόσο, όμως, ώστε να κάνει το θαύμα. Οι Θεσσαλονικείς το πάλεψαν και μείωσαν τη διαφορά στους 13 πόντους με βολές του Πέτροβιτς 4’ πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού (81-68), όμως δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι περισσότερο. Δεν κατάφεραν την 100άρα οι «κυανέρυθροι», με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με σκορ 94-76.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 47-33, 72-52,

Πανιώνιος (Γιώργος Μπαρτζώκας): ΜακΛάουντ, Αθανασούλας 10, Βούγιανιτς 26 (4), Γιαννόπουλος 6 (2), Τσιάρας 13 (3), Μπατής 6 (1), Γιάνκοβιτς, Καββαδάς 2, Ιωάννου 2, Κοβίλ 10, Παραγυιός 2, Μπάρλος 17 (7 ριμπάουντ)