ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΛΑ ΚΟΚΚΙΝΑ & ΜΠΛΕ. ΕΓΚΥΡΗ, ΜΑΧΗΤΙΚΗ, ΚΥΑΝΕΡΥΘΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 122 ΧΡΟΝΙΑ ΓΡΑΦΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙ!

Παρασκευή 21 Σεπτεμβρίου 2012

Σε καλό δρόμο ο Πανιώνιος

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις στις φιλικές αναμετρήσεις για τον Πανιώνιο. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν του ΑΓΟΡ με 76-69, για την πρώτη ημέρα του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» που διοργανώνεται στο Ρέθυμνο. Όπλο των παικτών του Θανάση Σκουρτόπουλου η άμυνά τους στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού. Κορυφαίος των νικητών ο Γκιμπς με 17 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν κεφάλι στο σκορ χάρις στον Μίλμπορν (11-5), όμως οι παίκτες του Στέργιου Κουφού κατάφεραν με τον Μπράουν να μειώσουν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 15-19 και στη δεύτερη περίοδο να περάσουν μπροστά (22-20). Μάλιστα διατήρησαν το ισχνό τους προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (36-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΓΟΡ βρέθηκε και στο +5 (45-40), όμως οι Νεοσμυρνιώτες παίζοντας πολύ καλή άμυνα έτρεξαν επιμέρους 8-2 περνώντας και πάλι μπροστά (48-47). Κινητήριος μοχλός ο Γκιμπς ο οποίος πέτυχε 11 πόντους στην συγκεκριμένη περίοδο (58-54). Η αστοχία και των δύο ομάδων ήταν το κυρίαρχο στοιχεία στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Πανιώνιος διατήρησε το προβάδισμά του παρότι έμεινε χωρίς καλάθι για περίπου πέντε λεπτά και τελικά έφτασε στη νίκη με 76-69.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 36-34, 54-58, 69-76

ΑΓΟΡ: Μπράουν 22 (3), Καλλινικίδης, Γουάιτ 7, Αγγελόπουλος 5, Τσαρούχας, Τσόχλας 4, Ντούβνιακ 15 (1), Κάρτερ 4, Λάτοβιτς 9 (1), Πέτγουεϊ 3, Σιζόπουλος

Πανιώνιος: Μπόγρης 6, Πέιν 8, Αθηναίου 6 (1), Γκιμπς 17 (2), Μίλμπουρν 11 (1), Μπατής 7 (1), Γιάνκοβιτς 6 (1), Καββαδάς 8, Παππάς 3, Ντραγκίτσεβιτς 2, Μπούκερ 2