ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΛΑ ΚΟΚΚΙΝΑ & ΜΠΛΕ. ΕΓΚΥΡΗ, ΜΑΧΗΤΙΚΗ, ΚΥΑΝΕΡΥΘΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 122 ΧΡΟΝΙΑ ΓΡΑΦΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙ!

Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 2011

"Πάνθηρας"... μαινόμενος και στην Πυλαία

Η Θεσσαλονίκη του ταιριάζει γάντι τελικά. Μετά τον Αρη και ο ΠΑΟΚ έπεσε θύμα του Πανιωνίου, καθώς οι «κυανέρυθροι» εκμεταλλεύτηκαν την άδεια Πυλαία, όπως είχαν κάνει και στο Αλεξάνδρειο και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνος (93-84 κ.α.77-77) από μια δυνατή, όταν έχει φιλάθλους στις εξέδρες της, έδρα. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα χρειάστηκαν το έξτρα 5λέπτο της παράτασης για να «λυγίσουν» τους Θεσσαλονικείς που ξέμειναν στο τέλος από… καύσιμα και άφησαν τους «Πάνθηρες» να κάνουν μόνοι τους παιχνίδι.

Με σύμμαχό τους τα πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση αλλά και την υπεροχή κάτω από το καλάθι, οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ και βρέθηκαν στο 7΄ με πλεονέκτημα δεκαπέντε πόντων (20-5). Αντερσον και Μπάρλος έκαναν ζημιά στο «Δικέφαλο του Βορρά» που έψαχνε άμεσα λύσεις. Το δεκάλεπτο βρήκε τους «κυανέρυθρους» στο +11 (25-14) αλλά η αφύπνιση των Γκρέι και Γκετσέφσκι στη δεύτερη περίοδο, έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση των Θεσσαλονικέων. Εχοντας βελτιωθεί αισθητά τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους επτά (27-34 στο 16΄) ενώ ψαλίδισαν ακόμη περισσότερο, με βολές του Μάρσαλ με τη συμπλήρωση του ημιχρόνου για το 33-37.

Στο ξεκίνημα κιόλας της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής από τους Νεοσμυρνιώτες (35-37) που όμως, έβρισκαν λύσεις, κυρίως από τα 6μ75 με τον Αλεκσιτς για να διατηρούν τα ηνία στο σκορ (55-45 στο 27΄). Οι γηπεδούχοι όμως, είχαν τα ψυχικά αποθέματα και όχι μόνο ισοφάρισαν σε 62-62 στο 34΄ αλλά πέρασαν μπροστά και με 66-65, πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, με τον Μάρσαλ να οδηγεί. Η μπάλα άρχισε να «καίει» στο 38΄. Ο Γκετσέφσκι έκανε το 71-70, απάντησε ο Αλεκσιτς για το 72-71 και ο Ντόζιερ με κάρφωμα «φλέρταρε» με τη νίκη, γράφοντας το 73-72. Ο Μπαρτζώκας πήρε αμέσως τάιμ άουτ για να οργανώσει την επίθεση της ομάδας του και το φάουλ του Μάρσαλ πάνω στον Μπάρλο ξανάδωσε στους φιλοξενούμενους τα ηνία (73-74 45΄΄ πριν τη λήξη). Στη ρουλέτα των βολών, Μάσραλ και Γκρέι «πούλησαν» τον ΠΑΟΚ και εκεί που ο Πανιώνιος έδειχνε να «καθαρίζει» τη πατρίδα σε σαράντα λεπτά, ήρθε ως απομηχάνης θεός, ο Γιαννανίδης, να στείλει με δυο βολές το παιχνίδι στη παράταση (77-77).

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 33-37, 55-60, 77-77, 84-93

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 21 (2), Αράπης, Αποστολίδης 5 (1), Δέδας 5 (1), Ντόζιερ 14, Γκρέι 15, Γιαννακίδης 2, Καλλές 4, Γκετσέφσκι18 (4), Καλαμπάκας.
Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Αντερσον 21 (4), Αλεκσιτς 22 (2), Γιαννόπουλος 1, Τσιάρας 17 (2), Αθηναίου, Μπατής 5 (1), Γιάνκοβιτς 2, Ιωάννου, Σαρικόπουλος, Κοβίλ 9 , Παραγιός 5 (1), Μπάρλος 11 (1).