ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΛΑ ΚΟΚΚΙΝΑ & ΜΠΛΕ. ΕΓΚΥΡΗ, ΜΑΧΗΤΙΚΗ, ΚΥΑΝΕΡΥΘΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 122 ΧΡΟΝΙΑ ΓΡΑΦΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙ!

Σάββατο 19 Νοεμβρίου 2011

Ευκολη νίκη επί ΚΑΟΔ

Στις τέσσερις συνεχόμενες νίκες έφτασε στην Α1 μπάσκετ των ανδρών ο Πανιώνιος που χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση, επικράτησε εύκολα, με 92-63, του ΚΑΟΔ στην Νέα Σμύρνη για την πέμπτη αγωνιστική. Μεγάλη ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6.75 είχαν οι "κυανέρυθροι". 13/25 τρίποντα με ποσοστό 52%.

Ο Πανιώνιος έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις του απέναντι στον ΚΑΟΔ. Ξεκίνησε με σερί 7-0 με τρίποντο του Μπατή και διατήρησε σταθερό προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-12) με πολυφωνία στο σκοράρισμα και εξαιρετική ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6.75. Η διψήφια διαφορά πόντων συνεχίστηκε για την ομάδα της Νέας Σμύρνης και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώνουν στους δέκα πόντους τρεις φορές, με την έναρξη της δεύτερης περιόδου (25-15, 27-17 και 29-19).

Ακολούθησε επιμέρους σκορ 21-7 (50-26) των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν συνάντησαν καμία αντίσταση από το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη. Ο Γιάνκοβιτς πήρε… φωτιά σε εκείνο το σημείο και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στους παίκτης της νεοφώτιστης ομάδας, με τον Χαραλαμπίδη να παλεύει σχεδόν μόνος του. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε να εξασφαλίσει μια διαφορά ασφαλείας 24 πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και ωθώντας τον αντίπαλό της σε 11 λάθη σε 20 λεπτά παιχνιδιού, ενώ η ίδια είχε μόλις 3. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμη και στο +26 (50-24) λίγα δευτερόλεπτα πριν το πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Στην τρίτη περίοδο, ο ΚΑΟΔ εμφανίστηκε πιο ανταγωνιστικός, με τον Χαραλαμπίδη να παίρνει πολλές πρωτοβουλίες και να "τραβάει" σχεδόν μόνος στο σκοράρισμα την ομάδα του. Χαρακτηριστικό είναι το ότι πέτυχε τους 8 από του 11 πρώτους πόντους του νεοφώτιστου συλλόγου, κατορθώνοντας να μειώσει τη διαφορά στους 19 (50-31) και στους 20 πόντους (53-33 και 60-40). Οι Νεοσμυρνιώτες, δεν άργησαν να απαντήσουν ανεβάζοντας τη διαφορά στο +25 (65-40) με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο ο Πανιώνιος έφτασε να προηγείται ακόμη και με 28 πόντους (74-46) με τρίποντο του Νάτσφεϊ. Ο ΚΑΟΔ έκανε την ύστατη προσπάθεια και μείωσε στους 20 πόντους τρία λεπτά πριν το τέλος τ (76-56) με κάρφωμα του Μπένας και με επιμέρους σκορ 2-10. Ωστόσο δεν άντεξε παραπάνω, αφέθηκε στα... χέρια των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν άνετα στην επικράτηση με 92-63 (+29), διαφορά που ήταν και η μεγαλύτερη στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 50-26, 65-40, 92-63.

Πανιώνιος (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος (10 ασίστ), Κιζ 8 (1), Αθανασούλας 11 (3), Στέφεσον 12 (8 ριμπ.), Ντίμπλερ 8 (2), Μπατής 5 (1), Γιάνκοβιτς 19 (3), Καββαδάς 4, Ιωάννου, Σαρικόπουλος 2, Νάτσφεϊ 13 (3), Μπάρλος 10.