ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΛΑ ΚΟΚΚΙΝΑ & ΜΠΛΕ. ΕΓΚΥΡΗ, ΜΑΧΗΤΙΚΗ, ΚΥΑΝΕΡΥΘΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 122 ΧΡΟΝΙΑ ΓΡΑΦΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙ!

Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2011

Νίκη στο μπάσκετ...

Με τον Άλεξ Στέφεσον να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, ο Πανιώνιος έφτασε στην πρώτη φετινή νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Ηλυσιακού με σκορ 76-66.

Το νέο μεταγραφικό απόκτημα των «κυανέρυθρων» τελείωσε το ματς με 20 πόντους, ενώ η ομάδα του είχε την ευκαιρία να «καθαρίσει» από νωρίς την αναμέτρηση αφού είχε φτάσει τη διαφορά ακόμα και στο +19.

Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Χατζής και Χάρντινγκ που σημείωσαν από 16 πόντους.

Το ματς

Δυνατό το ξεκίνημα του Ηλυσιακού στην αναμέτρηση, ο οποίος βρισκόταν μπροστά στο σκορ μέχρι και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (9-12). Ο Αθανασούλας με τρίποντο ισορρόπησε το παιχνίδι (12-12), ενώ στη συνέχεια ο Σαρικόπουλος έδωσε το προβάδισμα στον Πανιώνιο (15-14), ο οποίος έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με τρεις πόντους (17-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μπατής πήγε τον Πανιώνιο στο +5 (19-14). Στη συνέχεια, ο Τόντιτς μείωσε στο καλάθι για λογαριασμό του Ηλυσιακού (21-19), όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 6-0 έκαναν το σκορ 27-19, αναγκάζοντας τον Κώστα Φλεβαράκη να καλέσει τάιμ άουτ. Όμως, η διακοπή δεν πτόησε τους «κυανέρυθρους», οι οποίοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, πηγαίνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (31-19), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν κάπως τη διαφορά με τον Χάρτινγκ, με το πρώτο 20λεπτο να λήγει 33-25.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την καλή εμφάνιση του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Πανιώνιος ξεκίνησε με ένα σερί 8-0 στο τρίτο, με το οποίο πήγε στο +16 (41-25), ενώ στη συνέχεια έφτασε ακόμα και στο +19 (50-31). Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τη διαφορά μέχρι και ένα λεπτό πριν το τέλος τρίτης περιόδου. Στο σημείο αυτό, ο Ηλυσιακός με τις «εμπνεύσεις» του -κυρίως- Χάρντινγκ έκαναν το σκορ 50-40, με την περίοδο να κλείνει τελικά στο 52-42.

Η αντεπίθεση του Ηλυσιακού συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το σκορ να γίνεται 55-49, ενώ αργότερα η διαφορά έφτασε στο καλάθι (58-56). Με δύο βολές του Στέφεσον και ένα τρίποντο από τον Μπατή, ο Πανιώνιος έκανε το 63-56, όπου συντηρούσε αυτό το +7 μέχρι και τρία λεπτά πριν τη λήξη (67-60).Τη «χαριστική βολή» στον Ηλυσιακό έδωσε ο Ξανθόπουλος με τρίποντο, ένα λεπτό πριν το τέλος που έφερε τους γηπεδούχους στο +10 (70-60), με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 76-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-25, 52-42, 76-66

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 8 (2), Κιζ 8 (2), Αθανασούλας 8 (2), Στίβεσον 17, Ντίμπλερ 3 (1), Μπατής 10 (2), Γιάνκοβιτς, Καββαδάς, Ιωάννου 3, Σαρικόπουλος 9, Νάντζφεϊ 10 (2).