ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΛΑ ΚΟΚΚΙΝΑ & ΜΠΛΕ. ΕΓΚΥΡΗ, ΜΑΧΗΤΙΚΗ, ΚΥΑΝΕΡΥΘΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 122 ΧΡΟΝΙΑ ΓΡΑΦΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙ!

Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2011

Αποκλεισμός από το κύπελλο μπάσκετ

Με ηγέτη τον Τόμπσον, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους ο Ηλυσιακός πήρε παλικαρίσια νίκη μέσα στη Νέα Σμύρνη επί τοιυ ανέτοιμου Πανιώνιου (73-69) και παράλληλα το εισιτήριο για την Γ΄φάση του Κυπέλλου. Οι γηπεδούχοι με τους Ντίμπλερ και Γιάνκοβιτς «ζεστούς» ξεκίνησαν καλύτερα προηγούμενοι 20-13 στο 8’. Στη συνέχεια οι «κιτρινόμαυροι» στηριζόμενοι στους Τόμπσον και Νάνα ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους κει με σερί 0-8 προηγήθηκαν 28-31 στο 16’. Οι Νεοσμυρνιώτες όμως βρήκαν και πάλι τα πατήματά τους κλείνοντας το ημίχρονο στο +3 (38-35). Στην τρίτη περίοδο οι Νεοσμυρνιώτες προηγήθηκαν με 58- 49 (29’), όμως ο Ηλυσιακός δεν τα παράτησε. Με τον Κασελάκη να δίνει λύσεις ροκάνισε τη διαφορά (58-56 (34’), ενώ στα τελευταία λεπτά ανέλαβε δράση ο Τόμπσον. Με τρία τρίποντα του Αμερικανού οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 69-71 32’’ πριν το φινάλε. Ακολούθησε άστοχο δίποντο του Αθανασούλα και ο Χατζής με 2/2 βολές στα 16’’ έγραψε το τελικό σκορ.
Τα δεκάλεπτα: 26-21, 38-35, 58-50, 69-73.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Μπατής 9 (3), Ιωάννου 3 (1), Ντίμπλερ 12 (2), Γιάνκοβιτς 19 (1), Βαντερμπέκεν, Μάλενς 6, Ξανθόπουλος 3 (1), Καββαδάς 3, Αθανασούλας 5, Σαρικόπουλος 4
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Τόμπσον 18 (3), Χατζής 4, Νάνα 15, Γαλιώτος 6, Χολ 8, Αποστολίδης 4, Κασελάκης 11, Σπανός 3 (1), Τσαμπρούνης, Ματαλόν.